חברות ברזל – משבר או תאוצה? מומחים בעולם הנדל"ן מנתחים את השפעות המלחמה על השוק

שי מירום

שי מירום

משפטן ובעלים שותף בחברת מיישבים ישראל

תוכן עניינים

בתקופות של קושי וחוסר וודאות רבים נוטים להימנע מביצוע השקעות ו"לשבת על הגדר" ולהמתין שתתבהר התמונה והשוק יגיע לכדי איזון. האם מדבור בצעד מושכל? לא בהכרח.

מומחים בעולם הנדל"ן סבורים כי לאחר סיום המערכה יזנקו מחירי הנדל"ן והשוק יתפוס תאוצה משמעותית וירקיע לשחקים. הערכה זו נובעת ממספר מגמות שאנו עדים להם בתקופה זו.

המגמות המתגבשות והשפעתן על מחירי הנדל"ן

מגמה ראשונה היא הנתונים המדאיגים של עלייה דרמטית באחוזי האנטישמיות ברחבי העולם, דוחות מדווחים על עלייה חדשה של כ500% מתחילת המלחמה. ראש המחלקה למאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, רחלי ברץ ריקס מציינת כי היקפי האנטישמיות בתקופה האחרונה הינם בממדים שטרם נראו בעשור האחרון". מצב זה מוביל רבים מיהודי התפוצות לעלות ארצה בשל תחושה של חוסר ביטחון מחוץ לגבולות הארץ, כך גם פרסם משרד החוץ והמל"ל במהלך המלחמה כי לא מומלץ לטוס לחו"ל בשלבים אלו בשל הסכנה. מדווח על מאות אלפי יהודים שחזרו לארץ מאז אירועי ה07/10, מה שהגדיל את אחוזי האוכלוסייה הישראלית בכמה אחוזים עד כה. זוהי מגמה שתעלה באופן ישיר את הביקוש לנכסי נדל"ן בישראל לעומת העצה הנמוכה החוסר ביחידות דיור ובקרקע.

מגמה נחזית נוספת היא נטישה של אחוזי אוכלוסייה שהתגוררו ערב ה7/10 בסמוך לגבולות מצפון ומדרום, בשל סיבות כמו פחד, טראומה, חוסר ביטחון וצורך להתרחק מאזורי החיכוך שיצר הטבח הנוראי. מצב זה של תנועה לאזורי המרכז תעצים גם היא את הביקוש בסביבת עצה נמוכה.

במקביל למגמות אלו של צפי לגידול בביקוש, ישנה מגמה נוספת שעלולה להפחית את העצה ולהפוך את השוק ל"סיר לחץ" שיעמיק את הפער שבין העצה לביקוש ויוביל עליה במחירי הנדל"ן. הממשלה עצרה את כניסת העובדים הפלסטינים לשטח המדינה ובמקביל פועלת לייבא עובדים זרים שישתלבו בין היתר גם בענף הבנייה. אולם, החשש מהצב הביטחוני בישראל והפער בשכר העובדים הזרים לעומת הפלסטינים מערים קשיים, וגורם לתקיעות בבניה שמפחיתה את העצה עוד יותר, וכן לגידול בעלויות הבניה כפועל יוצא מקפיצה בשכר הפועלים הזרים מה שיתגלגל לצרכן ויתבטא בעליית מחירים בעתיד.

מהתבוננות במגמות המתהוות בעקבות המלחמה נראה שישיבה על הגדר והמתנה לאיזון של השוק ככל הנראה תוביל משקיעים למצב בו ההמתנה תעלה להם ביוקר והם עלולים להתעורר למציאות בה הם המתינו לשוק שהתקדם מבלי להמתין להם.

קבוצת מיישבים ישראל מציעה הזדמנות חד פעמית להשקיע באחת מהעתודות הקרקע המתקדמות והמבוקשות יותר בעיר רחובות ובסמוך לתחנת מטרו מאושרת, עם פוטנציאל השבחה של מאות אחוזים, נצלו את ההזדמנות שברוח התקופה והצטרפו לעשרות משקיעים מרוצים, השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם ככל ויישארו יחידות למכירה.

מאמרים נוספים